Ogólne Warunki Sprzedaży BIOMA FOOD spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
1.Postanowienia wstępne.
- Ogólne Warunki Sprzedaży (zwane dalej OWS) określają zasady sprzedaży towarów w BIOMA FOOD spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi przy ul. Bojowników Getta Warszawskiego 5, NIP: 5242937629, REGON: 521635034 (zwanej dalej Sprzedawcą).
- OWS są integralną częścią każdej umowy, oferty lub potwierdzenia zamówienia Sprzedawcy i obowiązują Sprzedawcę oraz jego klienta (zwanego dalej Kupującym), o ile obie strony (zwane dalej Stronami) nie uzgodnią pisemnie odmiennych postanowień.
- OWS nie stosuje się do umów zawieranych przez Sprzedawcę z konsumentami.
- Jeśli OWS lub umowa, do której OWS ma zastosowanie, wymagają dla zachowania danej czynności formy pisemnej lub formy dokumentowej w postaci wiadomości e-mail (zwanej dalej formą e-mailową), Strony przyjmują, że forma ta została zastrzeżona pod rygorem nieważności.
- Dzień roboczy w OWS oznacza dzień tygodnia z wyłączeniem sobót, niedziel i dni ustawowo wolnych od pracy.
- Informacje handlowe. Oferty.
- Ogłoszenia, reklamy, cenniki, katalogi i inne informacje Sprzedawcy (w tym zawarte na stronie www.biomafood.com skierowane do Kupującego (zwane dalej Informacjami handlowymi), nieoznaczone wyraźnie przez Sprzedawcę jako oferta, należy traktować wyłącznie jako zaproszenie do zawarcia umowy sprzedaży.
- Umieszczenie towarów w Informacji handlowej nie gwarantuje ich dostępności. Sprzedawca zastrzega sobie prawo do dokonywania w każdym czasie zmian oferowanego asortymentu towarów. Sprzedawca zastrzega sobie także prawo do dokonywania w dowolnym czasie zmian charakterystyki towarów, których opis i specyfikację zawarto w Informacji handlowej.
- Oferta Sprzedawcy (zwana dalej Ofertą) pozostaje ważna przez okres 5 dni roboczych od jej doręczenia Kupującemu, chyba że z treści Oferty wprost wynika inny termin ważności Oferty.
- Oferta może być przyjęta w tym okresie przez Kupującego wyłącznie w całości i bez zastrzeżeń, chyba że treść Oferty wskazuje inaczej, bądź Sprzedawca wyraźnie zaakceptuje przyjęcie oferty przez Kupującego w części lub z zastrzeżeniami.
- Zawarcie umowy sprzedaży.
- Sprzedaż towarów przez Sprzedawcę na rzecz Kupującego realizowana jest w oparciu o zawieraną w tym celu umowę sprzedaży (zwaną dalej Umową).
- Umowa zawierana jest każdorazowo poprzez akceptację przez Kupującego warunków sprzedaży określonych w Potwierdzeniu Zamówienia. Zawarcie Umowy może nastąpić również z chwilą złożenia przez Strony podpisów na pisemnym dokumencie Umowy w przypadkach innych niż opisano w ust. 3.3. i kolejnych.
- Ogłoszenia, zapytania i inne informacje Kupującego skierowane do Sprzedawcy przed przygotowaniem przez Sprzedawcę Oferty (zwane dalej Zapytaniami ofertowymi) należy traktować wyłącznie jako zaproszenie do zawarcia Umowy. Kupujący składa Zapytania ofertowe w formie pisemnej, e-mailowej, telefonicznej lub poprzez komunikatory internetowe WhatsApp lub Messenger.
- Sprzedawca, po otrzymaniu Zapytania ofertowego, przygotowuje Ofertę, którą prześle do Kupującego w formie pisemnej, e-mailowej lub poprzez komunikatory internetowe określone w punkcie 3.3. powyżej. Oferta dotycząca sprzedaży towarów zawierać będzie co najmniej:
- wskazanie przedmiotu umowy tj. nazwy, ilości i rodzaju sprzedawanych towarów zgodnie ze specyfikacją (nomenklaturą) obowiązującą u Sprzedawcy;
- cenę za towary i warunki płatności;
- wskazanie miejsca i sposobu dostarczenia towarów.
- Oferta jest ważna do wyczerpania się zapasów towarów nią objętych. Kupujący po otrzymaniu Oferty, w terminie do 7 dni, roboczych bądź innym, wskazanym w Ofercie, w formie pisemnej, e-mailowej lub poprzez komunikatory internetowe określone w punkcie 3.3. powyżej:
- potwierdzi przyjęcie Oferty;
- podejmie negocjacje;
- albo odrzuci Ofertę.
Po przyjęciu Oferty bądź ustaleniu warunków sprzedaży innych niż objęte Ofertą, Sprzedający wyśle Kupującemu Potwierdzenie Zamówienia.
- Domniemywa się, że pracownik lub współpracownik Kupującego potwierdzający przyjęcie Oferty lub akceptujący warunki sprzedaży określone w Potwierdzeniu Zamówienia jest upoważniony przez Kupującego do składania takich oświadczeń woli oraz do zawarcia Umowy.
- Umowa jest zawierana na warunkach określonych w Potwierdzeniu Zamówienia z chwilą otrzymania przez Sprzedawcę od Kupującego akceptacji warunków sprzedaży określonych w Potwierdzeniu Zamówienia lub po upływie 2 godzin od otrzymania przez Kupującego Potwierdzenia Zamówienia (akceptacja milcząca), o ile w chwili akceptacji warunków sprzedaży określonych w Potwierdzeniu Zamówienia lub po upływie 2 godzin od otrzymania przez Kupującego Potwierdzenia Zamówienia Sprzedawca jest w posiadaniu towarów objętych Potwierdzeniem Zamówienia. Jeżeli Sprzedawca nie jest w posiadaniu towarów objętych Potwierdzeniem Zamówienia zawarcie Umowy nie następuje, o czym Sprzedawca poinformuje niezwłocznie Kupującego.
- Brak odpowiedzi Kupującego w terminie wskazanym w punkcie 3.5 będzie traktowane przez Strony, jako odrzucenie przez Kupującego Oferty, chyba że treść Oferty wskazuje inaczej.
- Realizacja Umowy.
- Jeśli realizacja obowiązku Sprzedawcy z Umowy jest uzależniona od określonego działania Kupującego, termin realizacji obowiązku Sprzedawcy ulega odpowiedniemu przedłużeniu o okres opóźnienia Kupującego w wykonaniu swojego obowiązku.
- Przepisy szczegółowe dotyczące realizacji Umowy:
- Sprzedawca nie jest producentem oferowanych towarów. Sprzedawca przy realizacji obowiązków wynikających z Umowy może posiłkować się wsparciem producentów lub importerów towarów (zwanych dalej Producentem towaru), na co Kupujący wyraża zgodę, w tym zgodę na udostępnianie danych osobowych.
- Strony uznają, że opóźnienia Producenta towaru są okolicznościami niezależnymi od Sprzedawcy. Opóźnienia Producenta towaru wobec Sprzedawcy, w szczególności opóźnienia dostarczenia towarów, powodują odpowiednie wydłużenie terminów realizacji Umowy przez Sprzedawcę wobec Kupującego.
- Jeśli Producent towaru opóźnia się wobec Sprzedawcy, w całości lub w części, z realizacją dostarczenia towarów będących przedmiotem Umowy albo z okoliczności wynika, że nie jest prawdopodobnym, żeby dostarczył towary przed upływem terminu określonym w Umowie, Sprzedawca ma prawo odstąpić od zawartej z Kupującym Umowy w całości lub w zakresie towarów opóźnionych, bez jakichkolwiek negatywnych konsekwencji dla Sprzedawcy z tego tytułu. Odstąpienie od Umowy nastąpi w formie pisemnej lub e-mailowej, w terminie kolejnych 3 dni roboczych od zaistnienia przyczyny uzasadniającej odstąpienie od Umowy.
- Kupującemu przysługuje prawo odstąpienia od Umowy w przypadku, gdy Sprzedawca z zawinionych przez siebie przyczyn opóźnia się z dostarczeniem towarów o co najmniej 21 dni roboczych. Odstąpienie od Umowy nastąpi w formie pisemnej lub e-mailowej, w terminie kolejnych 3 dni roboczych od zaistnienia przyczyny uzasadniającej odstąpienie od Umowy, chyba że do tego czasu Sprzedawca zgłosił gotowość dostarczenia towarów Kupującemu.
- Skorzystanie przez Stronę z umownego prawa odstąpienia od Umowy nie pozbawia Strony prawa do skorzystania z innych uprawnień przewidzianych w Umowie lub przepisach prawa.
- Miejscem dostarczenia towarów będzie magazyn Sprzedawcy, chyba że w Umowie zostanie wskazane inne miejsce dostarczenia towarów.
- Transport towarów do Kupującego, a także ich załadunek, rozładunek i ubezpieczenie w transporcie nie są zawarte w cenie towarów oraz odbywają się na koszt i ryzyko Kupującego, chyba że Strony w Umowie postanowią inaczej, przy czym Sprzedawca ma prawo wybrać sposób transportu towarów.
- Jeśli Umowa przewiduje miejsce dostarczenia towarów poza granicami Polski, wszelkie cła i podobne świadczenia obciążają Kupującego.
- Przeniesienie przez Kupującego praw i obowiązków wynikających z Umowy na osobę trzecią, wymaga uprzedniej, pisemnej zgody Sprzedawcy.
- Odbiory towarów w ramach Umowy.
- Domniemywa się, że pracownik lub współpracownik Kupującego obecny przy odbiorze towarów jest upoważniony przez Kupującego do odbioru towarów dostarczonych przez Sprzedawcę,
- Kupujący zapewni obecność osoby upoważnionej do odbioru towarów. W przypadku, gdy Kupujący lub osoba upoważniona przez Kupującego nie jest obecna w miejscu dostarczenia towarów w umówionym terminie lub odmawia podpisania dokumentu potwierdzającego wydanie towarów bez istotnej przyczyny, albo w imieniu Kupującego stawiła się osoba inna niż wymieniona w ust. 5.1., która nie legitymuje się upoważnieniem do odbioru towarów, przedstawiciel Sprzedawcy jest upoważniony do jednostronnego spisania i podpisania dokumentu potwierdzającego wydanie towarów, przechowania towarów i wystawienia faktury VAT za dostarczenie towarów. Towary są wówczas przechowywane przez Sprzedawcę na koszt Kupującego. Koszt przechowania towarów będzie wynosić 100 PLN netto (słownie: sto złotych netto) za paletę za każdy rozpoczęty dzień przechowania. Kupujący ponosi także koszt ponownego transportu towarów. Faktura Sprzedawcy obejmująca opłatę za przechowanie towarów i będzie płatna w terminie 7 dni od jej wystawienia.
- W przypadku opóźnienia Kupującego w odbiorze towarów przekraczającego 14 dni, Sprzedawca według swojego wyboru, może kontynuować Umowę, w tym dochodzić zapłaty ceny za towary z jednoczesnym prawem zatrzymania towarów do czasu uregulowania przez Kupującego ceny a także kosztów przechowania albo odstąpić od Umowy, w formie pisemnej lub e-mailowej, bez wyznaczania terminu dodatkowego, w terminie 45 dni od pierwotnej daty odbioru. W przypadku odstąpienia przez Sprzedawcę od Umowy, Sprzedawcy przysługuje prawo dochodzenia od Kupującego jednorazowej opłaty w wysokości 5.000 PLN (słownie: pięć tysięcy złotych). Faktura Sprzedawcy obejmująca opłatę jednorazową, będzie płatna w terminie 7 dni od jej wystawienia. Sprzedawca ma prawo dochodzić naprawienia szkody w pełnej wysokości przewyższającej wysokość ustalonej jednorazowej opłaty.
- Kupujący, przy wydaniu towarów, zobowiązany jest dokonać weryfikacji ilościowej i stanu opakowań zbiorczych (uszkodzenia, zabrudzenia itp.) oraz zweryfikować dokumenty, które zgodnie z Umową mają być wydane. W przypadku zastrzeżeń do wydanych towarów, Kupujący w trakcie rozładunku poinformuje telefonicznie Sprzedawcę oraz wpisze uwagi do dokumentu potwierdzającego wydanie towarów oraz sporządzi reklamację wraz z ewentualną dokumentacją zdjęciową pozwalającą zweryfikować zgłaszane zastrzeżenia. Reklamację wraz z dokumentacją zdjęciową Kupujący przekaże Sprzedawcy w formie e-mail w dniu rozładunku. Brak zgłoszenia do Sprzedawcy reklamacji z dokumentacją zdjęciową we wskazanym terminie oznacza weryfikację ilościową i stanu opakowań zbiorczych oraz dokumentów i ich przyjęcie przez Kupującego bez zastrzeżeń.
- Rozpakowanie towarów przez Kupującego, sprawdzenie ich kompletności oraz weryfikacja jakościowa towarów nastąpi w terminie 3 dni od wydania towarów. W przypadku zastrzeżeń do wydanych towarów, Kupujący zgłosi reklamację jakościową w formie e-mailowej nie później niż następnego dnia od weryfikacji jakościowej towarów. Do reklamacji Kupujący załączy dokumentację zdjęciową pozwalającą zweryfikować zgłaszane zastrzeżenia. Brak zgłoszenia do Sprzedawcy reklamacji z dokumentacją zdjęciową we wskazanym terminie oznacza sprawdzenie jakościowe towarów oraz ich przyjęcie przez Kupującego bez zastrzeżeń.
- Kupujący zabezpieczy uszkodzone towary umożliwi ich oględziny przez Sprzedawcę, przewoźnika, ich ubezpieczycieli lub przez inną upoważnioną osobę trzecią wskazaną przez Sprzedawcę. Kupujący, na wezwanie Sprzedawcy i zgodnie z treścią wezwania, odeśle Sprzedawcy uszkodzone towary lub postąpi stosownie do wskazówek Sprzedawcy.
- Z zastrzeżeniem bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, od momentu wydania towarów Kupujący ponosi wszelkie ryzyka związane z posiadaniem, przechowywaniem i wykorzystaniem towarów w tym ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia towarów oraz odpowiedzialność za szkody spowodowane przez towary.
- Po wydaniu towarów Kupujący nie będzie żądać od Sprzedawcy żadnych dokumentów handlowych bądź jakościowych innych niż ustalone przy zawieraniu Umowy.
- Ceny, warunki płatności.
- Cena i warunki płatności są określone w Umowie. Cena obejmuje zwykłe opakowanie towarów, zwykłe zabezpieczenie towarów na czas transportu oraz koszty transportu towarów do miejsca dostarczenia wskazanego przez Kupującego, chyba że transport towarów leży po stronie Kupującego. Cena nie obejmuje ceł, podatków (za wyjątkiem VAT) ani innych opłat publicznoprawnych obciążających wyłącznie Kupującego lub które nakładane są przez ustawodawstwo kraju siedziby Kupującego.
- W razie zawarcia Umowy, Kupujący zobowiązuje się do terminowej zapłaty ceny wraz z doliczoną do niej kwotą podatku VAT według stawki obowiązującej w dniu wystawienia faktury VAT.
- Jeśli Umowa nie stanowi inaczej, faktura VAT zostanie wystawiona i dostarczona Kupującemu najpóźniej następnego dnia roboczego od dnia wydania towarów Kupującemu.
- Kupujący wyraża zgodę na otrzymywanie faktur VAT w postaci pliku PDF, wysyłanych przez Sprzedawcę pocztą elektroniczną na adres e-mail Kupującego.
- Jeśli Umowa nie stanowi inaczej, zapłata ceny będzie następować przelewem na rachunek bankowy Sprzedawcy i w terminie wskazanym na fakturze VAT.
- Za datę zapłaty przyjmuje się datę uznania rachunku bankowego Sprzedawcy.
- Zgłoszenie reklamacji nie uprawnia Kupującego do wstrzymania zapłaty całości lub części ceny oraz innych kosztów określonych w Umowie. Zgłoszenie reklamacji nie powoduje przesunięcia terminów zapłaty za towary.
- Jeśli Umowa przewiduje zaliczkę (przedpłatę) na rzecz Sprzedawcy, częściową lub całkowitą, termin realizacji Umowy rozpoczyna się z dniem uregulowania zaliczki. Wpłacona przez Kupującego kwota zaliczki podlega zaliczeniu na poczet ceny. Brak uregulowania zaliczki w ustalonym terminie oznacza anulowanie zamówienia przez Kupującego i rozwiązanie Umowy, chyba że Sprzedawca po otrzymaniu spóźnionej zaliczki przystąpi do jej realizacji.
- Jeśli Strony uzgodniły w Umowie zapłatę ceny w częściach, to opóźnienie Kupującego w zapłacie jednej części powoduje powstanie stanu wymagalności całej należności pozostałej do zapłaty przez Kupującego.
- Jeśli Kupujący opóźnia się w płatności jakichkolwiek wymagalnej należności na rzecz Sprzedawcy, Sprzedawca poza innymi uprawnieniami przewidzianymi w Umowie, OWS i przepisach prawa, ma prawo wstrzymania dostaw towarów oraz odmowy zawierania kolejnych Umów ze skutkiem natychmiastowym, do czasu zapłaty przez Kupującego całości opóźnionej należności wraz z odsetkami za opóźnienie w transakcjach handlowych. Odpowiedzialność za wstrzymanie dostaw towarów, w tym koszty magazynowania i ubezpieczenia towarów w całości ponosi Kupujący.
- Kupujący nie ma prawa potrącać wzajemnych wierzytelności Stron bez uprzedniej, pisemnej zgody Sprzedawcy.
- Kupujący nie jest uprawniony do przelewu wierzytelności przysługujących mu wobec Sprzedawcy na osoby trzecie, chyba że Sprzedawca wyrazi na to pisemną zgodę.
- Do czasu zapłaty przez Kupującego całej ceny i innych należności określonych w Umowie, Sprzedawcy przysługuje prawo własności do przedmiotu Umowy (towarów). Powyższe oznacza, że uprawnienia z tytułu ewentualnej rękojmi za wady przysługują Kupującemu pod warunkiem zapłaty całej ceny i innych należności określonych w Umowie. W przypadku zwłoki Kupującego w płatności za towary, Sprzedawcy przysługuje prawo wystąpienia z żądaniem natychmiastowego zwrotu towarów, a Kupujący jest zobowiązany do wydania tych towarów.
- Kupujący zobowiązany jest zapłacić ustaloną cenę w tej walucie, w jakiej zostało to ustalone między Stronami w Umowie, chyba że Sprzedawca wyrazi zgodę na inną walutę zapłaty. W przypadku, gdy Umowa przewiduje zapłatę w walucie obcej, a rozliczenie ma nastąpić w złotych polskich, przeliczenie na złote polskie następuje według kursu średniego Narodowego Banku Polskiego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
- Jeżeli pojawi się stan zagrożenia niewypłacalnością lub faktyczna niewypłacalność Kupującego, Sprzedawcy przysługuje prawo natychmiastowego rozwiązania Umowy, bez znaczenia na jakim etapie realizacji się znajduje. W takiej sytuacji Kupującemu nie przysługują roszczenia odszkodowawcze wobec Sprzedawcy.
- W przypadku pojawienia się zagrożenia niewypłacalnością lub faktyczna niewypłacalność Kupującego, Sprzedawca może zażądać zaliczki lub całkowitej zapłaty za towary przed zawarciem Umowy.
-
- Cena zawarta w Ofercie może nie obejmować kosztu standardowego opakowania towarów stosowanego przez Sprzedawcę, który jest wówczas wykazany w oddzielnej pozycji lub w pozostałych warunkach Oferty. Zmiana opakowania na inne niż standardowe może nastąpić tylko za zgodą obu Stron i wyłącznie na koszt Kupującego.
- Opakowania są bezzwrotne.
- Jeśli towary są odsyłane przez Kupującego do Sprzedawcy (np. w celu weryfikacji reklamacji), Kupujący jest zobowiązany opakować towary zgodnie ze wskazówkami Sprzedawcy, w sposób zabezpieczający towary przed jakimikolwiek uszkodzeniami w czasie transportu, rozładunku oraz magazynowania. Kupujący ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe z powodu nienależytego opakowania odsyłanych towarów oraz nienależytego transportu.
- Folia strecz jest stosowana wyłącznie do celów transportowych i Kupujący ma obowiązek jej całkowitego usunięcia w celu zapobiegania pojawienia się wysokiej temperatury wewnątrz palety, tzw., „zagotowania się towarów” oraz rozwoju pleśni lub innych drobnoustrojów lub pojawienia się skroplin.
- Rękojmia. Reklamacje.
- Odpowiedzialność Sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady zostaje wyłączona, chyba że Umowa stanowi inaczej.
- Jeśli rękojmia za wady nie została wyłączona, to zastosowanie znajdą poniższe zapisy OWS, chyba że Umowa stanowi inaczej.
- Wszystkie zgłoszenia reklamacji należy przesłać na adres e-mail Sprzedawcy: support@biomafood.com
- Sprzedawca odpowiada wyłącznie za wady stwierdzone przed upływem daty minimalnej trwałości towarów.
- Reklamacje będą rozpoznawane przez Sprzedawcę w terminie 30 dni od dnia ich zgłoszenia.
- W przypadku uznania reklamacji za zasadną Kupujący może żądać wymiany towarów na nowe albo obniżenia ceny. Na wniosek Sprzedawcy Kupujący może wyrazić zgodę na odstąpienie od Umowy.
- W przypadku odstąpienia od Umowy, korekta faktury będzie wystawiona dopiero po zważeniu i skontrolowaniu jakości towarów oraz ich opakowań po ich zwrocie do magazynów Sprzedawcy.
- Kupującemu nie przysługują wobec Sprzedawcy jakiekolwiek roszczenia powstałe w związku ze zwrotem towarów do magazynów Sprzedawcy, w szczególności zwrot kosztów transportu.
- Odpowiedzialność Sprzedawcy za wady zostaje wyłączona, jeżeli towary dostarczone w ramach Umowy zostały przepakowane przez Kupującego (nie znajdują się w oryginalnym opakowaniu).
- Odpowiedzialność Sprzedawcy za wady zostaje wyłączona, jeżeli towary dostarczone w ramach Umowy były transportowane lub przechowywane w nienależytych warunkach.
- Kupujący w toku rozpoznania reklamacji uprawniony jest do pobrania próbek reklamowanych towarów w magazynie Kupującego. Pobranie próbek może być dokonane przez wskazaną przez Sprzedawcy osobę trzecią.
- W przypadku wątpliwości co do wadliwości towarów, Sprzedawca uprawniony jest do przekazania próbek towarów do akredytowanego laboratorium w celu wydania opinii.
- Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za koszty wynikłe z utylizacji lub zniszczenia towarów dostarczonych w ramach Umowy.
- Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady towarów, które były znane Kupującemu w chwili zawierania Umowy.
- Siła wyższa. Odpowiedzialność.
- Żadna ze Stron nie jest odpowiedzialna za naruszenie obowiązku z Umowy, za wyjątkiem obowiązku zapłaty ceny, jeżeli wyłączną przyczyną naruszenia obowiązku z Umowy jest działanie siły wyższej.
- Przez pojęcie siły wyższej Strony rozumieją zdarzenia lub okoliczności nagłe, niezależne od woli Stron, niemożliwe do przewidzenia w chwili zawarcia Umowy, mające wpływ na realizację Umowy, których skutkom nie można zapobiec lub których nie można przezwyciężyć pomimo dochowania należytej staranności. W szczególności za siłę wyższą Strony uznają takie zdarzenia jak: powodzie, trzęsienia ziemi, wojny, ataki terrorystyczne, a także zjawiska o charakterze lokalnym: pożar, opóźnienia dostawców, katastrofa drogowa, etc.
- Strony przyjmują, że ewentualne zdarzenia, będące następstwem panującej epidemii wirusa SARS-CoV-2, które wpłyną w sposób bezpośredni na możliwość prawidłowej realizacji obowiązków umownych z Umowy przez Sprzedawcę będą traktowane jako siła wyższa (w szczególności: opóźnienia w dostawie materiałów, ograniczenia nałożone przez organy administracji publicznej, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, etc.).
- W przypadku wystąpienia siły wyższej, Strona powołująca na okoliczność siły wyższej zobowiązana jest niezwłocznie poinformować drugą Stronę drogą pisemną lub e-mailową o wystąpieniu przypadku siły wyższej, ze wskazaniem konkretnej okoliczności stanowiącej siłę wyższą oraz przewidywanego czasu trwania przeszkody w realizacji obowiązku umownego z Umowy z powodu działania siły wyższej.
- W związku z zaistnieniem siły wyższej termin realizacji obowiązku umownego z Umowy wydłuża się o czas trwania siły wyższej.
- Sprzedawca odpowiada wyłącznie za szkody wyrządzone Kupującemu umyślnie. Łączna odpowiedzialność Sprzedawcy wobec Kupującego w związku z Umową, niezależnie od podstawy prawnej odpowiedzialności Sprzedawcy, ograniczona jest do wysokości netto ceny określonej w Umowie, w związku z którą Kupujący zgłosił swoje roszczenie. Sprzedawca nie odpowiada za utracone korzyści Kupującego. Sprzedawca nie odpowiada za szkody pośrednie, w tym m.in. za koszty związane z przetworzeniem towarów albo ich połączeniem (zmieszaniem) z innymi produktami, koszty produkcji, koszty utraty kontrahentów, za szkody spowodowane przerwami w działalności, koszty wycofania produktów z rynku.
- Przepisy kolizyjne.
- Umowa wraz z OWS stanowi całość zobowiązań umownych istniejących pomiędzy Stronami w odniesieniu do spraw w nich zawartych i w tym zakresie zastępuje wszystkie wcześniejsze ustalenia, oświadczenia lub umowy pomiędzy Stronami, niezależnie od formy ich złożenia lub zawarcia.
- Stron nie wiążą żadne postanowienia umowne mniej korzystne od ujętych w Ofercie, Umowie i OWS, zgłoszone przez którąkolwiek ze Stron, w jakimkolwiek dokumencie prowadzącym do zawarcia Umowy lub wystawionym po zawarciu Umowy, z zastrzeżeniem treści OWS. W przypadku jakiejkolwiek sprzeczności tych postanowień z treścią Umowy lub OWS, w ich miejsce zastosowanie znajdą odpowiednie postanowienia Umowy i OWS.
- W przypadku jakichkolwiek rozbieżności pomiędzy Umową a OWS, pierwszeństwo mają postanowienia Umowy.
- Jeśli którekolwiek z postanowień Umowy lub OWS zostanie uznane za nieważne lub niewykonalne, pozostałe postanowienia zachowują pełną moc, a Strony dokonają zmiany takiego postanowienia tak, aby z późniejszymi zmianami było ono ważne i wykonalne oraz w największym możliwym stopniu pozwalało na osiągnięcie zamierzonego rezultatu określonego w oryginalnym przepisie. Jeśli taka zmiana nie jest możliwa, odpowiedni przepis lub część przepisu uznaje się za usunięty, a pozostałe postanowienia zachowują moc w najszerszym zakresie dopuszczalnym przez prawo.
- Wszelkie zmiany lub uzupełnienia Umowy i OWS, pod rygorem nieważności, wymagają formy pisemnej podpisanej przez każdą ze Stron, chyba że Umowa lub OWS dla danej zmiany lub uzupełnienia dopuszcza inną formę.
- Prawo właściwe i rozstrzyganie sporów.
- Umowa podlega prawu polskiemu.
- W sprawach nieuregulowanych w Umowie zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego oraz innych właściwych aktów prawnych powszechnie obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej. Strony zgodnie postanawiają, iż art. 66[1] § 1 – 3 kodeksu cywilnego oraz art. 68[2] kodeksu cywilnego nie będą miały zastosowania w stosunkach pomiędzy Stronami (tj. przepis o ofertach elektronicznych oraz przepis statuujący pomiędzy przedsiębiorcami pozostającymi w stałych stosunkach gospodarczych zasadę dorozumianego przyjęcia oferty w przypadku braku udzielenia niezwłocznej odpowiedzi), z zastrzeżeniem treści Umowy i OWS.
- Wszelkie spory wynikające lub mające związek z Umową, w przypadku braku ugodowego ich załatwienia, rozstrzygać będzie sąd powszechny właściwy dla Sprzedawcy.
- W przypadku tłumaczenia OWS na języki inne niż polski, w razie wątpliwości interpretacyjnych rozstrzygające znaczenie ma wersja w języku polskim.
- Postanowienia OWS obowiązują od dnia 01.01.2024 r.